Elementy ogrodowe i kostka brukowa

Kostka brukowa jest wykorzystywana nie tylko przy budowie dróg i chodników oraz placów, ale także jako fragment dekoracji. Z kostki można stworzyć piękny ogród, w którym elementy małej architektury świetnie komponują się z zielenią. Buduje się z niej murki, ogrodzenia, umocnienia skarp oraz nasypów, a także kwietniki. Ich zaprojektowanie i budowę najlepiej zlecić firmom oferującym usługi brukarskie, ponieważ praca nad małą architekturą jest bardziej wymagająca niż układanie chodników.

Przy budowie altanki warto się zainteresować jak wygląda CHIŃSKI MUR. Może być on pochylony lub utrzymany w pionie, a dodatkowo jest łatwy i szybki do zmontowania. Po przełamaniu elementu bazowego uzyskuje się urokliwą, nieregularną powierzchnię, a do tego różne grubości murka. Można go łączyć z przęsłami drewnianymi i metalowymi. Podobnie jak CHIŃSKI MUR, do umocnień skarpy oraz jako murek ogrodzeniowy, buduje się FASADĘ ŁUPANĄ. Jej funkcjonowaniu w ogrodach sprzyja nierówna struktura.

Nowością w Polsce są elementy wibroprasowane wchodzące w skład systemu ogrodzeniowego FLO DECOR. Jest to siedem różnych elementów, które można składać niczym klocki LEGO. Dzięki zazębianiu się kostek tworzy się dźwiękochłonne mury. System cechuje trwałość i odporność na zmieniającą się pogodę, można go łączyć z elementami donicowymi, z drewnem oraz ze stalą. Używa się go nawet do budowy ławek w parku, a do tego jest to materiał ekologiczny.

Wśród elementów ogrodowych nie wolno zapominać o systemach donic Mini Flor oraz Multi Flor. Dzięki kostkom betonowym można uatrakcyjnić rabaty kwiatowe, a także je chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, np. przed wiatrem. Kostką brukową można także otoczyć inne elementy małej architektury ogrodowej, nie tylko altanki, ale także posągi oraz wodotryski. Dzięki niej nawet mała powierzchnia może nabrać koloru, ponieważ uroku podwórku dodają nawet kolorowe i wzorzyste chodniczki i ścieżki.

Wykwity na kostce

Wśród inwestorów branży budowlanej coraz bardziej popularne staje się betonowa kostka brukowa, zwana tez często kostką Bauma. Jedna z najważniejszych przyczyn tego stanu jest fakt, że przy ich układaniu nie potrzeba wiele specjalistycznego sprzętu.

Mimo tak wielkiej zalety betonowa kostka brukowa ma wielka wadę estetyczną, a jest nią biały nalot na kostce. Jest to nic innego jak wodorotlenek wapnia, który wytrąca się na wszystkich wyrobach betonowych, a po zetknięciu się z dwutlenkiem węgla i wilgocią tworzy trudno zmywalny węglan wapnia. Jednak ten nieestetyczny nalot nie będzie na naszej kostce zawsze, najdłużej do około dwóch latach. W tym czasie węglan wapnia przechodzi w kwaśny węglan wapnia, który z łatwością rozpuszcza woda. W przypadku wszelakich wyrobów z betonu mamy dwa typy tych nieestetycznych wykwitów, a więc wykwity pierwotne i wtórne. Na te pierwsze ma wpływ woda, która jest zawarta w strukturze betonu, ale te wykwity nie maja tak wielkiego znaczenia dla estetyki i jakości kostki brukowej. Natomiast wykwity wtórne pojawiają się przy eksploatacji kostki. Jednak takie zjawisko nie może być powodem reklamacji z dwóch powodów.

Po pierwsze polskie normy zauważają, że wystąpienie wykwitów pierwotnych jest jednym z elementów dojrzewania betonu. Natomiast po drugie wszyscy renomowani producenci kostki brukowej na swoich produktach umieszczają informacje o możliwości wystąpienia wykwitów pierwotnych. Informują też o tym, że te wykwity pierwotne są zjawiskiem naturalnym, które są usuwane podczas odpadów deszczu. Jednak, jeżeli nie chcemy niecierpliwie czekać na opady deszczu to możemy zastosować środki chemiczne, które usuną wykwity i nadadzą kostce nowy świeży wygląd, a także zapobiegną je przedwczesnemu zniszczeniu.

Post Author: Kostka brukowa