Kostka ekologiczna

Zabudowa betonem wielkich terenów otoczonych przez lasy lub pola może wyglądać nieco niestosownie lub nawet śmiesznie. Z drugiej strony elegancko ułożone place i chodniki stanowią walory estetyczne. Niestety przy budowaniu tych elementów architektury niszczy się zieleń, np. kładąc chodnik na byłym trawniku. W obronie przyrody występują wtedy zazwyczaj miłośnicy przyrody. Z drugiej strony z powodu źle wykopanego dna, trawa może spowodować unoszenie się czy przesuwanie się kostek.

Aby dogodzić każdemu, a jednocześnie sporo zaoszczędzić, buduje się chodniki oraz place z brukowych kostek ekologicznych. Mają one komory trawnikowe, które można wysypać ozdobnymi kamieniami. Zazwyczaj jednak wyrastają tam kępki trawy, co z pewnością służy przyrodzie. Z drugiej strony, nie wygląda to zbyt atrakcyjnie. Z biegiem czasu trawa zasłania kostki i w efekcie wygląda to gorzej niż gdyby tych kostek w ogóle nie położono. Jedynie odpowiednia pielęgnacja może zapobiec niechlujnemu wyglądowi kostek ekologicznych.

Kostka ażurowa używana jest przede wszystkim do rowów melioracyjnych oraz do umacniania skarp i nasypów. Z jej wykorzystaniem buduje się oczywiście także ekologiczne parkingi. Nie wszystkie rodzaje kostki ażurowej nadają się jednak do budowy parkingów i podjazdów. Część z nich może być wykorzystana w terenach z przeznaczeniem do zazielenienia, znajdują one zastosowanie głównie w ogródkach. Dzięki swojej konstrukcji, kostki ekologiczne umożliwiają wsiąkanie w grunt wód opadowych.

Kostki ażurowe wykonane są z betonu. Trawa stanowi ponad 40% powierzchni kostki. Ekologiczne są także hydrofugi, które umożliwiają odprowadzanie dróg opadowych bezpośrednio do podłoża. Między kostkami znajdują się bowiem szerokie spoiny, które równie dobrze mogą być wypełnione trawą, jak i grysem. W przeciwieństwie do kostki ażurowej, hydrofuga wygląda atrakcyjnie nawet w mieście, gdzie nadmiar betonu nie jest wskazany, ale grys prezentuje się lepiej niż kępki trawy.

Post Author: Kostka brukowa